• Lider Atlası

Freemium İş Modeli

En son güncellendiği tarih: Şub 2
Son yıllarda özellikle dijital teknolojilerin gelişmesiyle birlikte iş modellerinde de önemli yenilikler göze çarpmakta. Dijitalleşen dünyayı sadece e-ticaret, sosyal medya veya tanıtım gibi birkaç alanla sınırlı olarak düşünmemek gerekir. Aksine dijitalleşme çok daha geniş bir alanı kapsamakla kalmıyor günden güne nüfuz alanını da genişletiyor. Basit üretim yapan ticarethanelerin internet ortamına taşınması dijitalleşmenin en sade şekli. Adına nesnelerin interneti denilen bir kavram ile kullandığımız araç-gereçlerin kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayacak etkin yapılar oluşturulmaya çalışıyor. Örneğin eve belirli bir mesafede yaklaştığımızda cebimizdeki telefon bize uyarıda bile bulunmadan evdeki kombiyi çalıştırıp biz eve ulaşana kadar evin ısınmasını sağlayabilecek. Dijitalleşmenin diğer bir boyutunda ise içerik geliştirme konusu yer alıyor. Son yıllarda sayısı hızla artmakla birlikte günümüzde içerik geliştiriciler; youtube, google play, instagram gibi platformlar ile mutualist bir ilişki kurmuş durumdalar. Geliştirilen içerikler bazen video veya metin olabileceği gibi bazen de oldukça karmaşık kodlarla hazırlanan uygulamalar (applications) olabilmekte.


Yazılım dünyasında geliştirilen ürünlerin satışı konusunda uzun yıllar önemli problemler yaşandı. Etkin bir pazarlama stratejisi uygulayamayan yazılım şirketleri oldukça yoğun bir emekle hazırladıkları yazılımların ücret ödenmeden kolay bir biçimde elden ele ulaşması gibi bir durumla karşılaştılar. Bunun dışında bazı yazılımları kullanmak istediğinizde daha yazılımı görüp test etme imkanı bulmadan geliştiricisine para ödemek zorundaydınız. Daha sonra 15 gün veya 1 ay gibi bir süre boyunca kullanabileceğiniz trial adı verilen deneme sürümleri ile satın almak istediğiniz yazılımları test etme imkanı oldu. Zaman içerisinde yazılımların tanıtımı ve pazarlanması konusunda daha farklı bir model ile tanıştık: Freemium iş modeli. Yazılımın tam sürümünü belirli bir süre için ücretsiz olarak kullanıma izin veren trial ya da deneme sürümü ile karıştırılsa da bu model biraz daha farklıdır. Freemium modelde herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sunulan en temel özellikleri ücretsiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.


Bu sistemin iş modeli olarak adlandırılmasının sebebi reklam ve pazarlama konusunda gerçek anlamda bir model oluşturduğuna inanılmasıdır. Peki freemium tam olarak ne ifade ediyor? Freemium iş modeli nedir? Freemium; İngilizce’de ücretsiz anlamında gelen free ve değer, kaliteli, seçkin gibi anlamları olan premium kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulan bir isim. Freemium model temel olarak geliştirilen yazılım veya uygulamaların-çoğunlukla süre sınırlaması olmaksızın-bazı temel özelliklerinin ücretsiz olarak kullanılabilmesini sağlama ve kullanıcıları bu deneyimden sonra söz konusu yazılım veya uygulamanın daha çok özellik sunan üst versiyonları için ödeme yapmaya ikna etme şeklindedir. Bu sayede ücretsiz versiyonlarla sınırlı işleri yapabilen kullanıcılar deneyimlerini diğer kişilerle paylaştıkça yazılım veya uygulamalarının tanıtımı daha etkili bir şekilde yapılabilmektedir. Kullanıcılardan daha fazlasını isteyenlere ise ekstra özellikler sunan ücretli versiyonların satışı yapılmaktadır. Günümüzde profesyonel veya amatör programcılar tarafından hazırlanan çeşitli uygulamalar google play, wordpress gibi ortamlarda satışa sunulmuş durumda. Buradaki uygulamaların Fremium iş modelini etkin bir biçimde kullandıklarını söylemek mümkündür. Örneğin bir dil öğrenme uygulamasını temel birkaç özellikle bedava olarak telefonumuza veya tabletimize indirebiliriz ancak ilk birkaç bölüm ücretsizken sonraki bölümler kilitli olarak karşımıza çıkmaktadır. Kiliti açmak için yani tam sürüme erişim hakkı kazanmak için de geliştiriciye ödeme yapmamız gerekir. Başka bir örneği daha çok iş dünyası ile ilgili paylaşımların yer aldığı LinkedIn platformu üzerinden verebiliriz. Ücretsiz olarak üye olup kullanılabilen LinkedIn, premium olarak sunmuş olduğu pakette ekstra özellikler sunmakta ve bunun için kullanıcıların ödeme yapmalarını istemektedir.


Freemium iş modeli ağırlıklı olarak yazılım sektöründe uygulama alanı bulsa da başka sektörlerde de uygulanabilir. Esasında bazı özel eğitim kurumlarında uzun yıllardır yapılan tanıtım dersleri uygulaması freemium iş modeline benzetilebilir. Özel kurslardaki ücretsiz tanıtım derslerinde dersin işlenişi ve öğreticinin anlatma becerisi konusunda olumlu deneyim edinen katılımcı kursa tam kayıt yaptırmaya karar verebilmektedir. Termal otellerin müşteri çekebilmek için belirli merkezlerden potansiyel müşterileri ücretsiz servislerle otellerine götürerek sınırlı hizmetlerden yine ücretsiz olarak yararlanmalarını sağlamak da freemium iş modeli kapsamında değerlendirebilir. Otelin ücretsiz hizmetlerinden faydalanan ve olumlu deneyim edinen müşteriler daha sonra daha çok hizmetten faydalanmak üzere ücret ödemeyi kabul etmektedirler.

Siz de bu modelin uygulanabileceği farklı işler konusunda fikirlerinizi paylaşmak isterseniz yorum olarak yazabilirsiniz.


#Dijitalleşme #Freemiumnedir #FreemiumİşModeli #Freemium #Freemiumişmodelinedir

1 görüntüleme0 yorum