• Lider Atlası

Kuluçka Merkezleri

En son güncellendiği tarih: Şub 1


Gerekli adımlar atıldığında ekonomik kalkınmada adeta bir çarpan etkisi oluşturabilen girişimcilik her geçen gün daha çok insanın ilgisini çekiyor. Girişimciliğin önemi artık toplumun pek çok kesimi tarafından daha iyi anlaşılıyor. Girişimcilik sadece kullanmak zorunda olduğumuz ihtiyaçlarımızı karşılamakla kalmıyor. Aynı zamanda yeni yatırımların ve istihdamın artmasına, ülkeye döviz girişinin artmasına, toplumun pek çok yeniliğe kavuşmasına da önemli katkılar sağlıyor. Bu ve benzeri pek çok faydası sebebiyle girişimciliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla özel girişimci destek programları uygulanıyor.


Ülkemiz de dahil pek çok ülkede girişimciliğin geliştirilmesi konusunda girişimci destekleri bulunuyor. Ancak son yıllarda hızla yaygınlaşan yeni bir uygulama var. Kuluçka Merkezi. Bu merkezlerde kazan-kazan anlayışı ile fikrini gerçeğe dönüştürmek veya yeni başlangıç yaptığı girişimini ilerletmek isteyen girişimcilere pek çok alanda çeşitli destekler sağlanıyor. Kuluçka merkezleri tarafından sağlanan destekler; ofis, ulaşım, teknik alt yapı imkanları, diğer iş ortakları ile bağlantı oluşturma imkanlarının yanında eğitim ve danışmanlık alma imkanı olarak sıralanabilir. Kuluçka merkezlerinin faaliyet alanları ve sahip olduğu kaynaklara bağlı olarak sağlanan destekler çeşitlilik gösterebilmektedir. Kuluçka merkezinde girişimini geliştirmeye çalışan kişiler merkezin  teknik ve ticari konularda yapacağı mentorlük hizmetinden oldukça önemli faydalar sağlayabilmektedirler.


Yeni bir iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimci adayları için hem genel giderlerin azaltılması hem de ihtiyaç duyulan iş ağlarının daha kolay kurulabilmesi bakımından önemli avantajlar sağlanmakta ve bu sayede yeni girişimler en kırılgan ve en zayıf dönemlerini sorun yaşamadan atlatabilmektedirler. Kendi ayakları üzerinde durabilmeyi başaran girişimler kuluçka merkezlerinden ayrılsalar da kurdukları iş bağlantıları sayesinde girişimlerini büyütmeye devam etmektedirler. Uygulanabilir iş fikrine sahip olduğu halde yeterli kaynaklardan yoksun bulunan girişimci adayları için bu merkezler eşsiz fırsatlar sunuyor.


Kuluçka merkezleri, sağlamış oldukları destekler ile pek çok girişime öncülük etmektedirler. Bu nedenle kuluçka merkezlerinin sayılarının artırılarak modelin daha geniş bir uygulama alanına kavuşturulması, ayrıca girişimci adaylarının fikirlerini hayata geçirmek üzere bu merkezlere yönlendirilmesi önem taşımaktadır. Ülkemizde de giderek yaygınlaşan kuluçka merkezleri özellikle büyük şirketler ve üniversiteler tarafından oluşturulmakta. Günümüzde pek çok vakıf ve devlet üniversitesi bünyesinde kuluçka merkezlerinin bulunduğunu görmek mümkün.


#Girişimci #KuluçkaMerkezleri #Girişimcilik #İşKurma #İşModeli #İşFikri #Kuluçkamerkezi #GirişimciDestekProgramları #GirişimciDestekleri

0 görüntüleme0 yorum