• Lider Atlası

Para, İnsanlık ve Eşitsizliğin Geleceği

En son güncellendiği tarih: Şub 1

Levershare‘in kurucusu Dünya Adil Gelir Dağılımı Derneği Başkanı ve İlhan Çiçek‘in küresel düzeyde gerçekleştirilecek işbirliği ile eşitsizliklerin ve cehaletin nasıl önüne geçilebileceği konusundaki açıklaması. Gelir ve fırsat eşitsizliğinin giderilmesi ve eğitim olanaklarına erişimin kolaylaşması bağlamında yapılan açıklamaların oldukça anlamlı olduğunu ve insanlığın faydasına hizmet edebileceğini düşündüğümüz için paylaşma gereği duyduk. Söz konusu açıklamaya ait videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

“Herkese merhaba, ben İlhan Çiçek.Bir yandan daha önce denenmemiş, dolayısı ile görmediğiniz ve duymadığınız, size anlatılmayan yöntemlerle para kazanırken bir yandan da başta gelir eşitsizlikleri olmak üzere birçok küresel sorunla mücadelenin içerisinde bulunmak ister misiniz? Üstelik bunun için gündelik hayatınızda yaptıklarınızdan daha fazlasını yapmanız gerekmediğini, tabir yerindeyse kılınızı kıpırdatmaktan biraz fazlasına ihtiyacınız olduğunu söylesem?


Türkçe ’deki “bir elin nesi var iki elin sesi var” sözünün tüm dünya dillerinde anlamsal bir karşılığının olduğuna eminim. Çünkü birlikten kuvvetin doğuşu her canlı için geçerlidir ve birçoğumuz zaman zaman bunun faydasını görmüşüzdür. Bu söz sinerjinin önemini anlatır ve dünyanın belki de en evrensel olayıdır sinerji. Neredeyse her zaman ve her yerde geçerlidir. Gelir eşitsizlikleri, eğitimsizlik gibi sorunlar ise hepimizi ilgilendiren, küresel problemlerdir. Genellikle bunlar hakkında, araştırmalar yapar, konuşur, eleştirir, belki üzülür ama birilerinin de bir şeyler yapmasını bekleriz. Oysa insanlık denen şeyi biz oluşturuyorsak, sorumluluk almamız ve sorunlarımızı da yine bizim çözmemiz, gerekmez mi? İşte bu nedenledir ki bu videonun ana konusu, Sinerjinin evrensel gücünü küresel iyiliklere, iyileşmelere, güzelliklere, eşitliğe ve adalete kanalize etmektir. Bunu da kendimizden fedakârlık yaparak değil, birlikte kazanarak yapacağız.


Ama konuşması kolay yapması zordur demi? Mesela Marx da kapitalizmin olumsuz sonuçları karşısında insanları birleşmeye davet ediyordu ama bunu nasıl hayata geçirecekleri konusunda herhangi bir fikre sahip değildi. Doğrusu bazı bilim dallarında bu kaçınılmazdır. Yani kâğıt üzerinde yazılan çizilen şeyler, teoriler, gerçek hayatta, pratikte, pek fazla karşılık bulamayabiliyor. Ama bu bilimi asla değersiz kılmaz dolayısı ile bilimden ve bilimsellikten asla taviz veremeyiz. Yapacağımız şey bilimsel gerçekleri gündelik hayatın akışına uyarlamak olacak. İşe yarayacak mı? Kesinlikle…


Peki küresel sinerjiyi nasıl hayata geçireceğiz? Yani farklı dilleri konuşan, farklı kültürden, farklı inançları olan ve zaten doğası gereği birlikte hareket etmeye gönülsüz bu kadar çok insanı ortak bir paydada toplamak kolay mı, yada mümkün mü? Kolay değil ama mümkün. Bunun için kimsenin hayır diyemeyeceği bir şey yapacağız. Onlara ihtiyaçları olan ve sahip olmaktan memnun olacakları bişey sunacağız. Günümüzde bu duruma en uygun araç paradır. Kabul edelim yada etmeyelim günümüz dünyasında paranın önemi büyüktür ve güçlü bir motivasyon kaynağıdır. Açıkçası küresel sinerjiye ulaşmak için para kazanmanın en ideal araç olacağına inanıyorum. Buna da hayır demezsiniz diye düşünüyorum.


Tahmin edeceğiniz gibi küresel sinerjiyi bir kez hayata geçirip faydalarını görmeye başladıktan sonra bundan birçok farklı alanda da yararlanacak ve daha yaşanabilir bir dünyaya doğru adım adım ilerleyebileceğiz. Ama bu bir anda olacak bişey değil bu yüzden başlangıç olarak en iyi bildiğimiz, bize fazla yük oluşturmayacak ve sonuçlarını hızlı ve net bir şekilde görebileceğimiz noktadan başlayacağız. Bu şartlar altında başlangıç yapmamıza uygun iki farklı faaliyet var: Birincisi kendimize ait bir yatırım fonu kurmak ve ikincisi de; şu an bir anlam ifade etmeyen sayısal çoğunluğumuzu kaliteli bir üstünlüğe dönüştürecek kitlesel gücü hayata geçirmek.


Evet, yanlış duymadınız ilk olarak kendimize ait bir yatırım fonu kurmalıyız ve kuracağız… Baştan şunu söyliyim, kuracağımız fonun dünyada bir örneği yok ama esinlendiğimiz şeyler elbette var. Nasıl bir fon kuracağımıza geçmeden önce buna neden ihtiyacımız olduğuna kısaca değinmek istiyorum. Yatırım, Eşitlik ve Adalet Üretebilir mi? adlı bir önceki videoda anlattıklarıma ek olarak söyleyebilirim ki, Dünyamız nasıl ki hiç durmadan dönüyorsa öyle de gelişiyor, geliştikçe de yeni ve daha büyük fırsatlar doğuruyor. Bireysel olarak bunları bulmak, anlamak, emin olmak ve değerlendirebilmek çok zordur. Bu fırsatları zamanında görebilmek ve değerlendirebilmek için aktif olarak oyunun içinde olacak bir yapıya ihtiyacımız var. Yatırım işiyle uğraşan kurumların kazançları oldukça yüksektir ama bu kazançların çok büyük bir kısmı zaten parası olan insanlara gidiyor. Bu pastadan pay alabilmek herkesin hakkı olmalı. Bu yüzden her zaman söylediğim gibi anlatacağım fonun dünya ekonomisi içerisinde var olması gereken acil bir ihtiyaç olduğuna inanıyorum.


Bahsettiğim fon için bulduğum isim Levershare. Levershare tüm dünya vatandaşlarının sadece 5 dolar ile katılabilecekleri adil bir organizasyon olacak. 5 dolardan ne olur demeyin, 5 dolar bir semboldür, mottomuzdur. 5 dolar sisteme olan inancımın bir yansımasıdır. Şöyle ki, İnsanların ilk etapta büyük paralar yatırma konusunda gönülsüz olabileceklerini, küçük paralarla denemeye daha sıcak bakacaklarını, kazandıklarını gördükçe severek ve isteyerek yatırımlarını artıracaklarını biliyorum. Yani isteyen herkesin istediği zaman istediği kadar ek yatırım yapabilmesi mümkün olacak. Kazandıkça ve takip ettikçe, bir yandan da eşitsizlik ve cehalet gibi sorunların yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başladığını yaşayarak göreceğiz.


Levershare’a katılmayı ne kadar kolaylaştırırsak kolaylaştıralım, yatırımcı olmak isteyecek ancak 5 dolar bile bulamayacak kadar yoksul insanların var olduğunu biliyorum. Bu kişileri dışarıda bırakmamız mümkün değil. Bu konuya şöyle bir çözüm yolu buldum: Dünya Adil Gelir Dağılımı Derneği adında bir dernek kurdum. Dernek her zaman bağış toplamaya açıktır ve anaparası ile Levershare’in bir yatırımcısı olacak. Levershare’den elde ettiği karlarla işte bu yatırımcı olmak isteyen ama 5 dolar bile bulamayan insanlara, çekilişle 5’er dolarlık birer hesap açacağız. Dünya üzerinde bu durumda bulunan herkesi sisteme dâhil edene kadar çalışacağız.


İnsanlardan para toplama işinin çoğu kez kötü niyetli kişiler tarafından suiistimal edildiğini ve bu anlamda bir güven sorunu ile karşı karşıya kalabileceğimizi biliyorum. Levershare’in neden kötü niyetli bir girişim olmadığını ve olamayacağını bir sonraki videoda ayrıntılı olarak anlatacağım ama burada bir noktaya değinmek istiyorum. Açıkçası ben bu projenin bana sağlayacağı maddi yani parasal getiri kısmıyla değil manevi tatmin kısmıyla ilgileniyorum. Benim amacım insanlığa faydalı olacak bişeyler yapabilmek. Bu bir tutku, benim hayatımın gayesi. Kaldı ki Levershare’i kurabilmek için şimdiye kadar ettiğim emeklerin bile parasal bir karşılığı olamaz. Levershare’in anlattığım şekilde, doğru ve düzgün bir biçimde hayata geçerek insanlığa faydalı olması; benim için en büyük ödül, sizin için de geleceğe yapılmış en iyi yatırım olacaktır.


Şimdi konumuza geri dönelim ve yatırım yapacağımız doğru alanın ne olduğuna bakalım? Tabi ki teknoloji. Başka alanlara yatırım yapmayacağız demiyorum ama bizim asıl yatırım alanımız teknoloji olacak. Geçmiş dönemlerde farklı alanlar çok değerli yatırım fırsatları sundu ama bunların birçoğunun artık genele yayılması, öğrenilmesi, rekabetin atması gibi nedenlerle kar marjları düştü. Bir işten en yüksek karı elde edenler, o işin ilk yatırımcısı olanlardır. Dedelerimiz 1800’lü yıllarda petrole yatırım yapmış olsalardı hiç fena olmazdı demi? Geçmişe takılacak değiliz, geleceğe odaklanmalıyız. İnanın gelecek, geçmişin sunduğundan çok daha büyük fırsatlar sunuyor, ama fırsatları değerlendirmeyenler için de tehditler… Teknoloji çağının henüz başlarındayız, geç olmadan bu alanın ilk yatırımcıları arasındaki yerimizi almalıyız. Geçmiş fırsatları kaçırmış olabiliriz ama teknoloji kartını iyi kullanmalıyız.


Şu an ekranda da gördüğünüz gibi teknoloji diğer alanlara göre, genellikle, çok daha büyük kar fırsatları sunuyor. Levershare teknoloji yatırımlarının baş aktörü olacak ve buradaki kar fırsatlarını hepimizin hizmetine sunacak. Ama yine de asıl mesele bir teknoloji yatırımcısı olmak ve para kazanmaktan çok daha fazlası. Asıl mesele değerli alanları sürekli olarak takip eden ve biz kendi işimizi yaparken bizim için bu alanlara yatırım yapan profesyonel bir işin içinde olmak.


Yatırımlarımızı modern yönetim sistemleri çerçevesinde dizayn edeceğiz. Levershare’in önceliği, var olan bir işe yatırım yapmaktansa, yeni kurulan bir işin ilk yatırımcısı olmaya çalışmaktır. Daha açık konuşmak gerekirse, mevcut şirketlerin hisse senetlerini de alıp satacağız ama bizim için bundan daha önemli olan, değerli bir fikrin hayata geçmesini sağlamak olacaktır. Dünyanın neresinde olursa olsun değerli bir fikri olan ve bunu hayata geçirme konusunda finansal yada başka bir zorluk yaşayan insanların başvurularını alacak, değerlendirecek ve uygun görürsek yatırımımızı yapacağız. Böylece hem bizden birilerinin fikrini hayata geçirmesini sağlamış, hem de hep birlikte kazanmış olacağız. Tüm profesyoneller gibi portföy çeşitlendirmesi yaparak riskleri minimum düzeye indireceğiz.

Levershare’de bütün faaliyetlerin modern yönetim ilkelerine göre ve tam profesyonellik çerçevesinde dizayn edileceğini, çağın gerekliliklerine uygun güncellemelerin anında yapılacağını ve bu kuraldan asla taviz verilmeyeceğini, üzerine basa basa belirtmek istiyorum.


Levershare’in çalışma prensibi de bildiğimiz şirketlerden farklı olacak. Biz faaliyetlerimizden elde ettiğimiz karı dağıtmak için yılsonunu beklemeyeceğiz. Elde ettiğimiz karın tamamını, eğer yasal yada zorunlu kesintiler varsa bunları ayırdıktan sonra, yatırım tutarları ve sistemde kalma süreleri ile orantılı bir şekilde yatırımcılarımıza dağıtacağız. İşte bu kadar adil, dürüst ve şeffaf…


Leverhare’in işe yarayacağını nereden bildiğime gelince. Yatırım amacıyla kurulmuş ve profesyonelce yönetilen kurumların karlılık düzeyi oldukça iyidir ve bu veriler isteyen herkesin erişimine açıktır. Ama bende Levershare fikrinin oluşmasına sebep olan başka bişey var: Ulusal Varlık Fonları. Levershare dünya üzerinde bir eşi daha olmayan yapıya sahiptir ama en çok neye benzer diye sorarsanız bunun cevabı Ulusal Varlık Fonu olacaktır. Bu, benim Levershare’i kurmak için çabalamalarım yüzünden bir türlü yazıp bitirmeye fırsat bulamadığım doktora tezimin konusu. Dolayısı ile konu hakkında oldukça fazla araştırma yapmış durumdayım. Levershare’i bir küresel varlık fonu olarak düşünebilirsiniz. Ulusal varlık fonlarının karlılık oranı da diğer fonlar gibi son derece tatmin edici olduğuna göre Levershare neden kazanamasın? Üstelik Levershare onların sahip olmadığı birçok üstün özelliğe de sahipken…


Buraya kadar anlattığım kısmıyla bile Levershare’in dünya üzerinde bir benzerinin olmadığı ama buna şiddetle ihtiyaç olduğu açık. Yani sadece anlattığım kısmıyla kurulsa bile Levershare’in çok büyük işler yapacağına eminim. Ama bu yetmez. Biz asıl gücümüzü kalabalık oluşumuzdan alacağız. Buna kitlesel güç diyorum. Bakınız 7 milyar 700 milyonluk dünya nüfusunun yaklaşık %71’ine karşılık gelen 5 buçuk milyar insanın hiç birinin 10.000 dolardan daha fazla para edecek bir serveti yok. Büyük bir çoğunluğunun da hiçbir şeyi yok. Bu kadar insanın ne demek olduğunu anlamak isterseniz şöyle düşünebilirsiniz: Yaklaşık olarak; en kalabalık ülke olan Çin’in nüfusunun 4, Süper güç olarak bildiğimiz ABD nüfusunun 16 ve Türkiye nüfusunun 66 katı. Bu kalabalığın bir anlam ifade etmesinin zamanı artık geldi…


Levershare’in asıl fark yaratacağı nokta burası olacak. Çünkü burada, yaşam tarzlarımızı; teknoloji, küreselleşme ve yatırım ile bütünleştirerek kitlesel gücü harekete geçireceğiz. Bu neden önemli biliyor musunuz? Ufak bir azınlığın zenginleşmesini ve dünya ekonomisinin büyümesini sağlayanlar, tüketen insanlardır. Bu insanlar, bölük pörçük, genellikle eline geçen tüm parayı harcamak zorunda kalan, bütün salgın, savaş yada krizlerde daha da fakirleşen, birbirinden habersiz, kalabalık ve ne yazık ki önemsiz yada önemsenmeyen kitlelerdir. Gelir Eşitsizliklerinden Korkmalı mıyız? Adlı videoda bu konuya daha geniş kapsamlı anlatmıştım. Bu insanlar belki de gerçekten aynı anda havaya zıplayıp yere düşseler en azından ses çıkartırlar ama şu ana kadar bir araya gelmeyi başaramadılar. Levershare’in tüm girişimlerindeki ana nokta işte bu kalabalıkları kitlesel güce dönüştürmektir.


Eskiden insanlar toplansın diye büyük meydanlar yapılırdı, şimdilerde bu meydanlar bomboş. Şimdi insanların toplanma meydanı sosyal medya. Buralarda daha kalabalık ve daha etkili olabiliyoruz. Bundan 100 sene önce kitlesel gücü hayata geçirmeye çalışsalardı başarılı olamazlardı. 50 sene hatta 20 sene önce bile muhtemelen başarısız olunurdu. Ama şimdi tam zamanı. Başka bir açıdan kitlesel güç, modern çağın bize altın tepside sunduğu bir nimettir ve zahmetsiz para kazanmamızı sağlayacaktır.


Kitlesel güçten para kazanacağımız ve üzerinde çalıştığımız farklı projelerimiz var ancak güvenlik nedeniyle bunların tamamını şimdilik açıklayamam. Bunun hakkında ne kadar çok konuşursam konuşayım önemini muhtemelen tam olarak anlatamam ama bir örnek vererek konuyu netleştirebilirim. Örneğin YouTube. Kaliteli içerikler sunan YouTuberların bir kısmının bu platformdan ciddi kazançlar sağladığını biliyoruz. Levershare’in de bir YouTuber gibi davranmasının önünde hiçbir engel yok. Ama Levershare, varoluş amacına uygun olarak buradan elde ettiği kazançları, eğer varsa yasal kesintileri yaptıktan sonra, kendi yatırımcılarına dağıtacak. Hatta bu amaca hizmet edecek üçüncü videoyu bitirmek üzeresiniz.


Geldik bazı videolarda görünce hoşuma gitmeyen ama şimdi benim de yapmak durumunda kaldığım kısma. Eğer fikri ve videoyu beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz, beğen ikonuna basmanızı, kanala abone olmanızı ve bildirimleri açmanızı rica ediyorum. Levershare’in kuruluşunu hızlandırma konusunda bana yardımcı olmak isterseniz, ki hiç fena olmaz, kendi sosyal medya hesaplarınızdan bu videoyu paylaşabilirsiniz.

Levershare’in dayanak noktaları ve genel özellikleri bu şekilde. Videonun uzamaması adına daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. İlerleyen videolarda ve farklı paylaşımlarda ayrıntıları konuşacağız. Mesela bir sonraki video Levershare’a yönelik olası eleştiri, endişe ve sorular, daha sonraki de Türkiye’de bir iş yapmanın zorlukları hakkında olacak. Dördüncü videoda ise bir Levershare kampanyasından bahsedeceğim.”

21 Aralık 2020

#Gelir #GelirEşitsizliği #Girişim #BeşDolar #5Dollars #Orijinal #Yatırım #Eşitsizlik #Küreselİşbirliği #KüreselSinerji #Para #Yatırımcı #YatırımFonu #İş #Eşitlik #5Dolar #FiveDollars #UlusalVarlıkFonları #Sinerji #UlusalVarlıkFonu #Adalet

15 görüntüleme0 yorum